PTHome
Vissza a posztokhoz
Milyen házat építhetünk a telkünkre? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat!
Január 6, 2024

Megtaláltad a tökéletes telket és már el is képzelted rajta álmaid házát? Akkor itt az idő felvértezni magadat némi információval: azt ugyanis, hogy milyen házat építhetünk a telkünkre számos tényező és jogszabály befolyásolhatja. Így ha nem akarjuk, hogy egy jelentéktelennek tűnő részlet az álmaink és mi közénk álljon, akkor fontos, hogy tisztában legyünk a legfontosabb tudnivalókkal!

A telek beépíthetősége

A beépíthetőségről természetesen valamennyien már hallottunk, ez mutatja meg ugyanis, hogy a telek hány százalékát foglalhatják el épületek. Ezt az OTÉK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények) határozza meg, amelyet ezen kívül még az adott településen érvényben lévő szabályok is befolyásolhatnak – így például a HÉSZ (Helyi Építési Szabályzat).

Ha például egy 500 négyzetméteres telket vásároltunk, aminek 30%-ban határozták meg a beépíthetőségét, akkor maximum 150 négyzetméteres házat építhetünk rajta. Itt azonban rendkívül fontos megemlíteni, hogy ez a BRUTTÓ beépíthetőség, tehát a falakkal együtt számított érték (ezzel szemben a nettó érték a falak nélküli, valóságban „kihasznált” területet jelenti, amelyet az ingatlanhirdetések esetén is láthatunk).

Például bizonyos szigeteléseknél a falak akár 25%-ot is kitehetnek a bruttó alapterületből, így érdemes erre is nagy figyelmet fordítani.

Mi NEM tartozik bele a beépíthetőségi mutatóba? A telek beépíthetőségébe nem számítják bele például a másfél méterre kilogó erkélyt vagy tetőrészt.

Épületmagasság

Bár feltételezzük, hogy nem a következő Empire State Buildinget vagy Burj Khalifát tervezed felhúzni a telkedre, azért fontos, hogy tisztában legyél a megengedett épületmagassággal. A helyi szabályok ez esetben is eltérhetnek az országos építési követelményektől, így fontos, hogy mindkettőről informálódj.

Az épületmagasság egyébként átlagmagasságot takar, tehát nem feltétlenül kell minden homlokzati magasságnak az érték alatt lennie (kivéve, ha a maximális homlokzatmagasságot építési szabályzat írja elő).

Szintterületi mutató

A szintterületi mutató (sűrűség) szintén egy rendkívül fontos érték, hiszen ez mutatja meg, hogy mekkora lehet az összes építményszint bruttó alapterülete. Ezt azonban nem mindig egyszerű kiszámítani (mert az adott település függvényében más és más tartozik bele), azonban a helyi építési hatóságoknál tájékozódhatunk róla.

Mi NEM tartozik bele? Lássuk, mit mond az OTÉK!

7. § (6) *  A szintterület számítása során a bruttó alapterületbe nem kell beszámítani az erkély, a függőfolyosó, az oldalt nyitott emeleti folyosó, a tornác, a szabad lépcső, a fedetlen terasz és udvar, a légudvar, a légakna, a belső udvari árkád, a közterülethez csatlakozó árkád, az 1,90 méternél kisebb belmagasságú helyiség vagy helyiségrész bruttó alapterületét, valamint a loggia és a fedett terasz bruttó alapterületének a felét.

Elveszel a sok információban? Egy profi generálkivitelezővel a teljes folyamat biztos, szakértő kezekben lesz! Olvasd el korábbi bejegyzésünket a generálkivitelezés előnyeiről!

Építési hely, építési vonal és távolsági előírás

Bár nem a „milyen/mekkora”, hanem inkább a „hogyan/hol” kérdésre ad választ az építési hely és a távolsági előírás, mégis ezek megkerülhetetlen tényezők az építkezés során. Ezek határozzák meg ugyanis, hogy a ház hol helyezkedhet el a telken belül.

Így például mekkora távolság kell, hogy legyen az épületek között (a szomszédos házat is ideértve), valamint az út és a házunk között. Ezt a jogi telekhatárok figyelembevételével lehet kiszámítani, mégpedig az előkerti, oldalkerti és hátsókerti részek telekhatártól történő elmérésével.

Amennyiben építési vonalat is meghatároztak, úgy az ingatlanunkat kötelező ezen a vonalon „elhelyezni”.

Sok a teendő, kevés az idő? A PT Home segít a tervezésben és a profi megvalósításban! Velünk álmaid otthona akár 45 napon belül elkészülhet, generációkon átívelő minőségben, versenyképes áron.

FONTOS: a cikk a teljesség igénye nélkül készült, így csak nagy vonalakban tartalmazza a szükséges információkat. Az érvényben lévő jogszabályokról és rendeletekről minden esetben tájékozódjunk!